2017

Wild Water Racer K1

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
14 Cormac Slattery U18 M Salmon Leap Canoe Club 60 Min 32 Sec 1
531 Simon Kenny U18 M Phoenix Kayak Club 63 Min 12 Sec 2
78 James McCartney U18 M Celbridge Paddlers 67 Min 15 Sec 3
130 adam vaugh ZU15 M   79 Min 57 Sec 4
351 Daniel Flanagan ZU15 M Tullow Kayak Club 81 Min 16 Sec 5
562 Orin Byrne U23 M Galway Kayak Club 85 Min 55 Sec 6
  Roisin Hannon ZU15 F Moy Canoe Club 5939 Min 0 Sec 7

Racing K2

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
527 Klaidas Butkevicius ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 64 Min 43 Sec 1
524 Oisin Mulligan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 64 Min 43 Sec 1
10 Aran Maloney ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 86 Min 0 Sec 3
54 Oscar Martin ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 86 Min 0 Sec 3

Racing K1

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
115 Kate McCarthy U18 F Salmon Leap Canoe Club 61 Min 33 Sec 1
75 Aine White ZU15 F Celbridge Paddlers 76 Min 38 Sec 2
384 Ellen Grey ZU15 F Salmon Leap Canoe Club 81 Min 27 Sec 3
134 Ciara Coughlan ZU15 F Moy Canoe Club 106 Min 29 Sec 4

Racing K1

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
9 Ronan Foley U18 M Kilcullen Canoe Club 48 Min 29 Sec 1
117 Ryan O’Connor U18 M Salmon Leap Canoe Club 51 Min 47 Sec 2
15 Scott Dignam U18 M Kilcullen Canoe Club 56 Min 30 Sec 3
13 Ronan Slattery U18 M Salmon Leap Canoe Club 59 Min 54 Sec 4

Racing K1

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
66 Matthew McCartney ZU15 M Celbridge Paddlers 55 Min 12 Sec 1
42 Senan Forristal ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 61 Min 0 Sec 2
119 Eavan O’Keeffe ZU15 M Celbridge Paddlers 65 Min 17 Sec 3
6 Nathan Devine ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 65 Min 25 Sec 4
532 Odhran Henson ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 68 Min 50 Sec 5
334 Adam Foster ZU15 M   71 Min 57 Sec 6
141 Simon Bourke ZU15 M Moy Canoe Club 78 Min 44 Sec 7

Open Singles

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
84 Anna Cass ZU15 F Thomastown Paddlers Canoe Club 73 Min 50 Sec 1
559 Aoibhin O Broin ZU15 F Galway Kayak Club 77 Min 0 Sec 2
47 joanne ball ZU15 F 5th Port Dollymount Sea Scouts 85 Min 7 Sec 3
32 Laoise Woods U18 F Thomastown Paddlers Canoe Club 89 Min 40 Sec 4
35 Caoimhe Woods ZU15 F Thomastown Paddlers Canoe Club 91 Min 57 Sec 5

Open Singles

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
534 Adam Kennedy U23 M Canoeing Ireland 68 Min 2 Sec 1
129 Ethan Dowling ZU15 M Ribbontail Paddlers Canoe Club 70 Min 38 Sec 2
594 Senan O’Neill ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 73 Min 13 Sec 3
43 Cian Butterly ZU15 M   73 Min 24 Sec 4
595 Shane Durkan ZU15 M Celbridge Paddlers 73 Min 34 Sec 5
45 Michael O’Herlihy ZU15 M Wild Water Kayak Club 73 Min 55 Sec 6
528 Luke Kenny U18 M Phoenix Kayak Club 76 Min 30 Sec 7
41 ciaran ball ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 88 Min 8 Sec 8

Open Canoe Triples

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
127 Christopher Hughes U23 M BIrr OEC 83 Min 45 Sec 1
126 Edgar Chulia U23 M Birr OEC 83 Min 45 Sec 1
124 Jose Luis Llorens Corredera U23 M Birr OEC 83 Min 45 Sec 1

Open Canoe Singles

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
344 Darragh Thomas ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 90 Min 46 Sec 1

Open Canoe Doubles

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
523 Aaron Webb U23 M Barrowline Canoe Club 78 Min 40 Sec 1
508 Glen Kelly U23 M Barrowline Canoe Club 78 Min 40 Sec 1
540 Tadgh Maloney U18 M Clongowes School 80 Min 35 Sec 3
543 Henry Tritschler U23 M Clongowes School 80 Min 35 Sec 3
335 Tara Kelly U18 M Barrowline Canoe Club 82 Min 20 Sec 5
386 Alex O’Leary U18 M Barrowline Canoe Club 82 Min 20 Sec 5
72 Max Pocock ZU15 M Newbridge College Canoe Club 83 Min 0 Sec 7
69 Micheál O’Connor U18 M Newbridge College Canoe Club 83 Min 20 Sec 8
539 Sean Donovan U18 M Clongowes School 83 Min 34 Sec 9
391 Tassilo Tiedmann U23 M Clongowes School 83 Min 34 Sec 9
96 Neil Lambe U18 M Canoeing Ireland 86 Min 25 Sec 11
399 Comhghall Ryan ZU15 M Canoeing Ireland 86 Min 25 Sec 11
392 George Connolly U18 M Clongowes School 91 Min 26 Sec 13
545 James Gaffney U18 M Clongowes School 91 Min 26 Sec 13
394 Daragh Slattery U18 M Clongowes School 93 Min 36 Sec 15
396 Joe Kavanagh Joyce U18 M Clongowes School 93 Min 36 Sec 15
537 David Broe U18 M Clongowes School 93 Min 59 Sec 17
538 Oliver McDermot U18 M Clongowes School 93 Min 59 Sec 17
336 Sarah Jane Fanning U18 F Barrowline Canoe Club 108 Min 40 Sec 19
387 Cillian Horan ZU15 F Barrowline Canoe Club 108 Min 40 Sec 19
554 Calum Doyle U18 M Clongowes School 114 Min 25 Sec 21
395 Yuxuan Liu U18 M Clongowes School 114 Min 25 Sec 21
541 Colm Phillips U18 M Clongowes School 118 Min 57 Sec 23
397 Sean Freeman U18 M Clongowes School 118 Min 57 Sec 23

General Purpose

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
39 Holly Gibbon ZU15 F   78 Min 6 Sec 1
120 Catriona MacDonald ZU15 F Kilcock Canoe Polo Club 86 Min 32 Sec 2
30 Aoife Hamilton ZU15 F Ribbontail Paddlers Canoe Club 87 Min 42 Sec 3
83 Rachel Alexander ZU15 F   88 Min 0 Sec 4
373 Sarah Cody U18 F Thomastown Paddlers Canoe Club 96 Min 26 Sec 5
28 Niamh Hamilton ZU15 F Ribbontail Paddlers Canoe Club 97 Min 9 Sec 6
372 Sadie Morrissey U23 F Thomastown Paddlers Canoe Club 97 Min 39 Sec 7
322 Ryan Magill ZU15 F Salmon Leap Canoe Club 100 Min 8 Sec 8
561 Grace Mortimer ZU15 F Galway Kayak Club 106 Min 52 Sec 9
580 Rosanna Ní Chúláin ZU15 F Galway Kayak Club 107 Min 3 Sec 10
  Amy Templin ZU15 F   5934 Min 0 Sec 11

General Purpose

Bib No. Name Class Gender Club Time Rank
506 Daniel Stratford ZU15 M Lough Dan Scout Centre 70 Min 23 Sec 1
504 Barry Stratford ZU15 M Lough Dan Scout Centre 71 Min 47 Sec 2
37 Ronan Gibbon ZU15 M   76 Min 0 Sec 3
348 Fergal Reilly ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 79 Min 3 Sec 4
329 Matthew White ZU15 M Sligo Kayak Club 79 Min 30 Sec 5
63 Alex O’Brien ZU15 M   79 Min 41 Sec 6
73 Zac Laplaud ZU15 M West Cork Kayak Club 80 Min 33 Sec 7
584 niall o’donovan ZU15 M North West Kayaking 80 Min 50 Sec 8
593 Eoin O’Toole ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 81 Min 0 Sec 9
26 Ben O’Reilly U18 M North West Kayaking 84 Min 2 Sec 10
31 Diarmuid Barron ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 84 Min 36 Sec 11
355 Oisin Hodkinson ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 87 Min 27 Sec 12
21 Donncha Curley ZU15 M North West Kayaking 88 Min 2 Sec 13
80 Conor Flanagan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 88 Min 20 Sec 14
318 Rory Mac Allister U18 M West Cork Kayak Club 88 Min 44 Sec 15
563 Cian O’Sullivan Coffey ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 88 Min 45 Sec 16
596 Paul Donnellan ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 90 Min 49 Sec 17
95 Mark Lambe ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 93 Min 14 Sec 18
40 Gael Castillo (Caislean) ZU15 M   94 Min 44 Sec 19
549 Fred Reed ZU15 M GoPaddle.ie Kayak Academy 96 Min 34 Sec 20
357 Thomas Evans ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 96 Min 40 Sec 21
548 David Doyle U18 M GoPaddle.ie Kayak Academy 96 Min 41 Sec 22
145 Tadgh Ryan ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 97 Min 26 Sec 23
546 Harry Nolan ZU15 M GoPaddle.ie Kayak Academy 98 Min 35 Sec 24
572 Andrew Coughlan ZU15 M Wild Water Kayak Club 99 Min 37 Sec 25
346 Mike Murphy ZU15 M Graig Canoe Club 99 Min 37 Sec 25
27 Adam Pettit ZU15 M   100 Min 22 Sec 27
70 Ewan Duff U18 M Newbridge College Canoe Club 100 Min 52 Sec 28
575 Matthew Duffy U18 M Newbridge College Canoe Club 100 Min 59 Sec 29
574 Evan Cawley ZU15 M Laois Kayak Club 101 Min 27 Sec 30
93 Oisin Doyle ZU15 M Newbridge College Canoe Club 101 Min 38 Sec 31
383 Eric Roche ZU15 M Newbridge College Canoe Club 102 Min 0 Sec 32
597 Harry Dawson ZU15 M Tullow Kayak Club 104 Min 21 Sec 33
533 Stephen Young ZU15 M Laois Kayak Club 104 Min 24 Sec 34
366 Jack Jenner ZU15 M Thomastown Paddlers Canoe Club 104 Min 32 Sec 35
382 Patrick Moxom ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 3 Sec 36
576 Oisín O’Connor ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 54 Sec 37
87 Liam Donlon ZU15 M Newbridge College Canoe Club 108 Min 55 Sec 38
55 Peter Roche ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 16 Sec 39
379 Ben Jones ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 22 Sec 40
81 Johnny Williamson ZU15 M Newbridge College Canoe Club 110 Min 38 Sec 41
82 Jack Reynolds ZU15 M Newbridge College Canoe Club 111 Min 3 Sec 42
586 Tomás Ó Cúláin ZU15 M Galway Kayak Club 113 Min 50 Sec 43
52 Matthew Collins ZU15 M 12th Port Sandycove Canoe Club 113 Min 56 Sec 44
133 Ben Fisher ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 114 Min 42 Sec 45
48 Sean Gregan ZU15 M Ribbontail Paddlers Canoe Club 114 Min 57 Sec 46
304 Sonny Cahill ZU15 M Tullow Kayak Club 115 Min 21 Sec 47
565 MJ Doran ZU15 M Tullow Kayak Club 117 Min 4 Sec 48
  Ben Cunningham ZU15 M Sligo Grammar School 5934 Min 0 Sec 49
326 Ben Smith ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
90 Conor Curley ZU15 M North West Kayaking 5934 Min 0 Sec 49
  Fiachra Greany ZU15 M 12th Port Sandycove Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
  Jack Stewart Kelly ZU15 M Kilkenny Aqua Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
380 James Sexton ZU15 M Newbridge College Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
  luke Hodkinson ZU15 M 5th Port Dollymount Sea Scouts 5934 Min 0 Sec 49
24 Rory McVeigh ZU15 M North West Kayaking 5934 Min 0 Sec 49
57 Ruairi Bray ZU15 M Salmon Leap Canoe Club 5934 Min 0 Sec 49
345 Seanan Doyle ZU15 M   5934 Min 0 Sec 49